تبلیغات
زندگینامه امیرالمومنین علی(ع) حیدر كرار- فخر كائنات- مولای متقیان- شافع روز جزا-اسدالله الغالب

زندگینامه امیرالمومنین علی(ع) حیدر كرار- فخر كائنات- مولای متقیان- شافع روز جزا-اسدالله الغالب
لطفا برای دیدن 200 پند از مولا علی (ع) به ادامه مطلب بروید.  400 پند از مولا علی (ع)

201.با انگشت ( یا زبان) عسل خوردن درمان هر دردی است خداوند فرموده : ( از شکم زنبورها نوشابه ای رنگارنگ بیرون آید که در آن برای مردم شفا است ) عسل خوردن و قرآن خواندن و کندر جویدن بلغم  را آب کند.

202.پیش از غذا نمک بخورید اگر مردم از خواص نمک خبر داشتند آنرا بر باز هر مجرب ترجیح میدادند. هرکه قبل از غذا نمک بخورد هفتاد بلا و آفتهایی که جز خدا نمی داند از جانش دور شود.

203.در تابستان بر بدن تب دار آب سرد بریزید که حرارت را خاموش میکند.

204.ماهی سه روز روزه بگیرید که ثواب روزه یک عمر را دارد ما پنجشنبه اول و آخر و چهارشنبه وسط را روزه میگیریم زیرا جهنم چهارشنبه خلق شده.

205.کسی که حاجتی دارد صبح زود پنجشنبه به دنبالش رود پیغمبر (ص) دعا کرد : خدایا صبح پنجشنبه را برای امت من مبارک کن.

 206.و چون از خانه درآیید آیات سوره آل عمران و انا انزلنا و سوره حمد و آیته الکرسی را بخواند که موجب بر آمدن حاجتهای دنیا و آخرت است.

 207.لباس ضخیم بپوشید هرکس جامه اش نازک است دینش هم نازک است در برابر خدا با لباس بدن نما نه ایستید    

 208.توبه کنید به خدا بر گردید و در محبت او وارد شوید که خدای عزوجل توبه کنندگان و پاکیزگان را دوست دارد مومن زیاد توبه میکند.

 209.هرگاه مومنی به برادرش بگوید اف بر تو میان آنها جدایی افتد(و رشته برادری آنان بگسلد) اگر بگوید تو کافری حتما یکی از آن دو کافر است(اگر است بگوید شنونده و اگر دروغ بگوید گوینده)

 210.اگر بوی تهمت زند اسلام در دلش مثل نمک آب شود.

 211.در توبه به روی هرکه بخواهد باز است به سوی خدا باز گردید توبه نصوح کنید ( که دیگر به گناه نگردید )امید است خدا از کردارهای بدتان عفو کند.

 212.به پیمانها وفا کنید هیچگاه نعمت و خرمی زندگی از دست نرود مگر در اثر گناه خدا در حق بندگان ستمکار نیست اگر پیش از بلا دعا و توبه کنند نازل نمی شود و اگر پس از گرفتاری و زوال نعمت هم با نیت صادق به خدا پناهنده شوند و سستی و اسراف نکنند خدا همه مفاسدشان را اصلاح میکنند و هر نعمتی که گرفته باز گرداند.

   213.چون کار بر مسلمانی سخت شد به پروردگارش شکایت کند که کلید کارها و تدبیر امور بدست اوست.

 214.هیچکس از یکی از سه خصلت خالی نیست: کبر فال بد و آرزوهای بیجا اگر فال بد زدید اعتنا نکنید نام خدا را ببرید و کار را انجام دهید برای علاج کبر با غلامتان غذا بخورید و بدست خود گوسفندتان را بدوشید برای جلوگیری از آرزو بیجا دعا کنید بدرگاه خدا تضرع و زاری نمایید مبا دا نفس اماره شما را بگناه کشد.

215.با مردم مطالبی را در میان نهید که قبول دارند از اظهار آنچه منکرند خود داری کنید مردم را بر گردن ما و خودتان سوار نکنید امر ما ( قضیه ولایت ائمه (ع) و معارف آنها ) سخت و دشوار است تاب و تحملش را ندارد مگر فرشته مقرب یا پیغمبر مرسل یا بنده ای که خدا قلبش را برای ایمان آزموده باشد.

216.هرگاه شیطان در دل شما وسوسه کرد به خدا پناه برید و بگویید به خدا و پیمبرش از روی اخلاص ایمان دارم.

217.چون خداوند به کسی لباس نو عطا کند وضو بگیرد و دو رکعت نماز با حمد و آیته الکرسی و قل هوالله و انا انزلنا بخواند و شکر خدا کند که عورتش را پوشانده و در میان مردم زینتش داده و بسیار بگوید: لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم. تا در آن لباس دچار گناه نشود و به عدد هر نخی فرشته ای برای او تقدیس و استغفار و طلب رحمت کند.

218.بد گمانی را دور اندازید که خدا نهی کرده.

219.من با پیغمبر (ص) و خاندان و فرزندانم کنار حوض کوثرم هر که ما را خواهد گفتار ما را بکار بندد و مثل ما عمل کند هر خاندانی فرد گزیده ای دارند ما حق شفاعت داریم دوستان ما حق شفاعت دارند برای دیدار ما کنار حوض کوثر سبقت گیرید که ما دشمنان را میرانیم و دوستان را آب میدهیم هر که جرعه ای از آن بنوشد هرگز تشنه نشود حوض ما دو مجری از بهشت دارد یکی از (چشمه) تسنیم و دیگری از (معین) دو طرفش زعفران و دانه های لو لو و یاقوت است این همان حوض کوثر است.    

220.کارها به دست خدا است نه بندگان اگر به دست آنان بود کسی را بر ما ترجیج نمی دادند ولی خدا هر که را خواهد به رحمت مخصوص خود کند خدا را بر نخستین نعمتی که به شما داده یعنی حلال زادگی شکر کنید.

221.هر چشمی در قیامت گریان و بی خواب است مگر چشمی که به کرامت خداوندی ممتاز شده باشد و برای مصائب حسین و آل محمد(ص) گریسته باشد.

 222. بخدا شیعیان ما چون زنبور عسل اند اگر مردم بدانند چه در دل دارند همه را میخورند.

 223. کسی را که بر سر غذا نشسته شتابزده نکنید تا فارغ شود و همچنین کسی را که مشغول قضای حاجت است.

 224. چون از خواب بیدار شوید بگویید : لا اله الا الله الحلیم الکریم الحی القیوم و هو علی کل شی قدیر سبحان رب النبیین و اله المرسلین و رب السماوات السبع و ما فیهن و رب الارضین السبع و ما فیهن و رب العرش العظیم و الحمدلله رب العالمین و چون پس از خواب بنشینید پیش از برخاستن بگویید : حسبی الرب من العباد حسبی الله الذی هو حسبی منذ کنت. حسبی الله و نعم الوکیل.

 225. چون شب از خواب برخیزید به اطراف آسمان نگاه کنید و آیات آخر سوره آل عمران را از (( ان فی خلق السماوات و الاعرض - تا - انک لا تخلف المیعاد )) بخوانید.

 226. سر کشیدن در چاه زمزم دردها را میبرد. از آب آن که در سمت حجر الاسود است بنوشید.

 227. در رکاب پادشاهی که اطمینانی به حکم او نیست و دستور خدا را در غنیمت جنگ اجرا نمیکند به جنگ نروید اگر کسی رفت و در این راه مرد دشمنان ما را در غصب حقوق و پامال کردن خون ما کمک کرده و به شیوه جاهلیت مرده است.

228. یاد ما خانواده برای دردها و وسواس سینه ها شفاست و دوستی ما رضایت پروردگار است.

229.کسی که به ولایت ما معتقد باشد فردا در (( حظیر القدس )) (بهشت) با ما است هرکه منتظر فرج ما باشد مثل کسی است که در راه خدا در خون خود بغلطد.

230.هر که در میدان جنگ ما حاضر باشد یا صدای دادخواهی ما را بشنود و ما را یاری نکند خدا او را در آتش افکند.

231.ما در وقتی که مردم ستم بینند و راه چاره بر آنها بسته شود دری هستیم از یاری و فریاد رسی ( که بر روی آنها گشوده شود ) ما (( باب حطه ایم )) ( باب حطه : دری بوده که بنی اسرائیل مامور بودند از آن وارد بیت المقدس شوند و تقریبا راه نجات آنها بوده و در احادیث بسیار ائمه (ع) به آن در تشبیه شده اند ) این در مسلمانان است هرکه وارد شود نجات یابد و هرکه خود داری کند هلاک شود.

232.خدا به وسیله ما آغاز کند و بوسیله ما محو و اثبات فرماید و زمانه سخت را برطرف کند و باران ببارد مبادا فریبندگان شما را مغرور کنند.

233.از روزی که خدا درهای آسمان را بسته قطره ای باران نباریده اگر قائم ما قیام کند آسمان بارانش را ببارد زمین گیاهش را بروید کینه از دلها برخیزد درندگان و حیوانات صلح کنند چنان امن و آرامش برقرارگردد که زنی از عراق به شام رود و زیور بر سرش باشد کسی به او کاری نداشته باشد.     

234.اگر بدانید صبر و مقاومت در برابر دشمن و تحمل سخنان ناهنجار آنها چه اجری دارد دیدگانتان روشن شود.

235.پس از مرگ من از دست منکران حق و دشمنان و ثروت اندوزانی که حق خدا را سبک شمردند کارهای ناشایسته و ناپسندی ببینید که تمنای مرگ کنید چنان نا امنی ایجاد شود که جانها در خطر افتد در ان دوران به ریسمان الهی چنگ (قرآن) چنگ بزنید متفرق نشوید و صبر و نماز و تقیه را از دست ندهید.

236.بدانید که خدای متعال مردم متلون و بوقلمون صفت را دوست ندارد.

237.از حق جدا نشوید از ولایت اهل حق دست نکشید هر که بجای ما امام دیگری انتخاب کند هلاک شود و دنیا را هم از دست دهد و بمیرد.

238.هنگام ورود به خانه به اهل آن سلام کنید بگوئید : السلام علیکم اگر اهلی نداشت بگوئید : السلام علینا من ربنا.      

239.وقت ورود به خانه قل هوالله بخوانید که فقر را برطرف میکند.

240.کودکان را در هشت سالگی به نماز وادارید و آداب نماز را به آنان بیاموزید.

241.از سگ فاصله بگیرید اگر تصادفا با آن تماس پیدا کردید اگر با رطوبت بود جامه را بشویید و اگر خشک بوده آب بر آن بپاشید.  

242.اگر حدیثی از قول ما شنیدید که تفسیرش را نفهمیدید به ما برگردانید و منکر نشوید توقف کنید و تسلیم باشید تا وقتی که مطلب روشن شود.

243.سر فاش کن و شتابزده نباشید.      

244.غلو کنندگان(گزافگویان) باید به ما برگردند و مقصرانی هم که در حق ما کوتاه آمده اند باید به ما ملحق شوند.

245.هرکه راه ما را بپیماید بما برسد و هرکس به راه دیگر رود غرق شود.

246.دوستان ما فوجهایی از رحمت خدا دارند و دشمنانمان افواجی از غضب

247.طریقه ما میانه روی و عدالت است و مسلک ما هدایت.

248.چهار نماز شک بر نمیدارد : نماز وتر(یک رکعتی آخر نماز شب) نماز جمعه دو رکعت اول هر نماز نماز صبح و مغرب.

249.بی وضو قرآن نخوانید.

250.حق هر سوره ای را ادا کنید رکوع و سجود آنرا بجا آورید.

251.در نماز دامن لباس را از زیر بقل بطرف شانه برنگردانید که این عمل قوم لوط است.

252.مرد میتواند در یک جامه نماز بخواند دو طرفش را بگردن به بندد و یا در یک پیراهن ضخیمی که دکمه هایش را به بندد.  

253.روی فروشی که عکس دارد نماز نخوانید اما اگر عکس زیر پا باشد ممکن است چیزی روی آن انداخت و نماز خواند.

254.کسی در حال نماز سکه های عکس دار را در لباس گره نزند اما اگر خائف باشد میتواند سکه ها را در کیسه یا دستمالی بگذارد و به پشت ببندد.

255.روی تل گندم و جو و سایر خوراکیها و نان به نماز نایستید.

256.بدون بسم الله وضو نگیرید پیش از وضو بگویید : بسم الله و بالله اللهم اجعلنی من التوابین و اجعلنی من المتطهرین.

257.بعد از وضو بگویید : اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهدان محمدا عبده و رسوله.چون این دعا بخواند مستحق آمرزش شود.

258.هرکه نماز گزارد و حق آن را بشناسد خدا وی را بیامرزد.

259.بدون عذر در وقت نماز واجب نماز مستحب نخوانید ممکن است نافله را بعد قضا کنید خدا فرموده : (( آنان که بر نماز مداومت دارند )) یعنی قضای نماز شب را روز میگذارند و قضای روز را شب.     

260.قضای نافله را در وقت نماز واجب نخوانید اول واجب را ادا کنید سپس هرچه خواهید نماز بخوانید.

261.یک نماز در حرم مکه و مدینه معادل هزار نماز است و یک درهم در راه حج برابر هزار درهم است.

262.شخص باید در نماز قلبش خاشع (نرم)باشد اگر قلب خاشع شد اعضای دیگر هم خاشع شود و در نماز به بازی نپردازد.

263.قنوت نماز جمعه پیش از رکوع است در رکعت اول هم بعد از حمد سوره جمعه خوانده شود و در رکعت دوم منافقون.

264.در هر رکعت پس از سجده بنشینید تا بدنتان آرام بگیرد آنگاه برخیزید شیوه ما چنین است.

265.چون از نماز برخیزید دست برابر سینه گیرید و چون در نماز برابر خدا ایستید سینه را پیش دارید کمر را راست گیرید و خم نشوید بعد از نماز دست به جانب آسمان بردارید و در دعا بکوشید عبدالله سبا گفت یا امیرالمومنین مگر خدا همه جا نیست؟فرمود چرا گفت پس چرا باید دست به آسمان بلند کرد ؟فرمودند : مگر قرآن نخوانده ای که میفرماید (روزی شما و آنچه به شما وعده میدهند در آسمان است خدا دستور نداده روزی را از غیر محلش طلب کنند محل روزی و وعده های خدا آسمان است.

266.هیچکس از نماز رو نگرداند تا از خدا بخواهد بهشت را نصیبش کند و از جهنم پناهش دهد و حورالعین قسمتش کند.

267.چون به نماز ایستید مثل کسی نماز گزارید که با نماز وداع میکند.

268.لبخند نماز را قطع نمیکند و قهقهه نماز را قطع میکند.

269.وقتی که خواب بر دل مستولی شد وضو باطل است.

270.اگر در نماز خواب بر چشم غالب شد نماز را قطع کن و بخواب چه در آن حال نمیدانی بنفع خود دعا میکنی یا به ضرر خود.

271.هرکه با دل ما را دوست دارد و با زبان یاری کند و با دست در نبرد دشمنان بجنگد در بهشت با ما در یک درجه است.    

272.و هرکه به دل ما را دوست دارد و به زبان یاری کند و در جنگ با دشمنان ما مبارزه نکند یک درجه پایین تر است.

273.و هرکه در دل دوست ما باشد و با دست و زبان پشتیبانی نکند دو درجه پایین تر است.

274.و هرکه در دل دشمن ما باشد و با دست و زبان یاری ما نکند اهل جهنم است.

275.هرکس در دل ما را دشمن دارد و با دست و زبان دشمنان ما را یاری کند در دوزخ با دشمنان ما باشد.

276.بهشتیان به منازل ما و شیعیانمان مینگرند چنانکه اهل زمین به ستارگان آسمان نگاه میکنند.

277.چون از سوره هایی که اول آن(سبح) یا (یسبح) است فارغ شوید بگوئید سبحان الله الاعلی.

278.چون آیه (( ان الله و ملائکته یصلون علی النبی )) را بخوانید صلوات بفرستید چه در نماز باشد چه خارج نماز.

279.هیچ عضوی در بدن شکر گزاریش از چشم کمتر نیست خواسته های آن را انجام ندهید که از یاد خدا بازمانید.

280.چون سوره (( والتین)) را خواندید در آخرش بگوئید و نحن علی ذلک من الشاهدین : ما بر مضمون این سوره گواهیم.

281.چون ( در سوره بقره آیه 136 و در عنکبوت آیه 46 ) این جمله را بخوانید : (( قولوا آمنا بالله ....))( یعنی بگویید بخدا ایمان آورده ایم دستور خدا را انجام دهید ) بگوئید : آمنا بالله .... و نحن له مسلمون.

282.اگر در تشهد آخر بگوئید : اشهد ان لا اله الاالله وحده لا شریک له واشهد ان محمد اعبده و رسوله و ان الساعه آتیه لاریب فیها و ان الله یبعث من فی القبور.سپس وضویتان باطل شود نماز تمام است(این حدیث مورد عمل نیست وحدث قبل از سلام را علما مبطل میدانند)

283.عبادتی سخت تر از پیاده رفتن به خانه خدا نیست.

284.خیر را از سم و گردن شتران بجوئید آنگاه که به آبشخور میروند وبر میگردند.

285.چاه زمزم را به این جهت قرآن (( سقایه ))(یعنی آب دادن حجاج نامیده که پیغمبر (ص) دستور داد برای رفع تلخی آب زمزم مقداری خرما که از طائف برای او آورده بودند در حوض آن بریزند و اگر خرما در آن ماند کهنه شد نخورید ( که مسکر میشود )

286.چون کسی برهنه شود شیطان به او نظر اندازد و در وی طمع کند خود را بپوشانید.    

287.کسی حق ندارد لباسش را از رانش عقب کند و در مجلس بنشیند.

288.هرکه چیزی بخورد که بوی آزار دهنده دارد نزدیک مسجد نرود.

289.مرد درسجده نماز واجب پشتش را بلند کند.     

290.قبل از غسل دستها را تا مرفق بشوئید.

291.چنان نماز بخوانید که قرائت و تکبیر و تسبیح خود را بشنوید.

292.چون از نماز فارق شوی به سمت راست توجه کن.

293.از دنیا توشه گیرید بهترین توشه دنیا تقوی است.

294.دو دسته از اسرائیلیان گم شدند ( بعد از مسخ )یکی در خشکی و دیگر در دریا پس از گوشت حیوانی که نمیدانید حلال است نخورید.

295.کسی که سه روز بیماری را به کسی اظهار نکند و تنها به خدا درد و دل کند بر خدا حق است که او را شفا بخشد.

296.دورترین حالات بنده به خدا وقتی است که همه همتش در فرج و شکم صرف شود.

297.سفری که دین و نماز در آن به خطر باشد نباید رفت.

298.چهار موجود گوش شنوا دارند : پیغمبر (ص) , بهشت , جهنم حورالعین  چون بنده ای از نماز فارغ شود صلوات فرستد از خدا بهشت را مسالت کند و از آتش به او پناه برد و تقاضا کند حورالعین نصیبش فرماید زیرا هرکه صلوات فرستد پیغمبر (ص) گفتار او را بشنود و دعایش مستجاب شود هرکه بهشت را درخواست کند بهشت گوید خدایا خواسته این بنده را بده هرکه از دوزخ پناه برد جهنم گوید : خدایا بنده ات را پناه ده هرکه تقاضای حورالعین کند حوریان گویند خداوندا خواهش بنده ات را بپذیر.

 299.سرود نوحه سرائی شیطان از فراق بهشت است.

 300.هنگام خواب دست راست زیر گونه راست نهید و بگوئید : بسم الله وضعت جنبی لله علی مله ابراهیم و دین محمد (ص) و ولایه من افترض الله طاعته ماشاء الله کان و مالم یشالم یکن.هرکه وقت خواب این دعا را بخواند از دزد غارتگر و زیر آوار رفتن محفوظ ماند و ملائکه برای او طلب آمرزش کنند.

 301.هر که هنگام خواب قل هوالله خواند خدای عزوجل پنجاه هزار فرشته به نگهبانی او بگمارد.

 302.چون خواستید بخوابید پیش از اینکه پهلو بر زمین نهید بگوئید : ( اعیذ نفسی و دینی و اهلی و مالی و ولدی و خواتیم عملی و ما رزقنی ربی و خولنی بعزه الله و عظمه الله و جبروت الله و سلطان الله و رحمه الله و رافه الله و غفران الله و قوه الله و قدره الله و بجلال الله و بضع الله و ارکان الله و برسول الله و بجمع الله و بقدره الله علی ما یشاءمن شر السامه و الهامه و من شر الجن و الانس و من شرما یدب فی الارض و ما یخرج منها و من شر کل دابه انت آخذ بناصیتها ان ربی علی صراط مستقیم و هو علی کل شی قدیر و لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم.    پیغمبر (ص) این دعا را برای حفظ حسن و حسین میخواند و به ما هم دستور داد بخوانیم.

 303.مائیم خزانه داران دین خدا مائیم کلیدهای علم و دانش هرگاه چراغی از ما خاموش شود چراغ دیگری بیفروزید هرکه پیروی ما کند گمراه نشود هرکه منکر ما شود راه نیابد هر که با دشمنان به ظلم ما برخیزد روی رستگاری نه بیند هرکه ما را واگذارد مدد کاری نیابد پس به طمع دنیا و کالای بی ثبات آن از ما کناره نگیرید چه هرکس آخرت بدنیا فروشد و عالم فانی را بر ما ترجیح دهد فردا حسرتش بسیار باشد چنانکه خدا فرماید : ( از بهترین چیزی که بر شما نازل شده پیروی کنید پیش از آنکه ...) کسی بگوید ای دریغ از آن تقصیرها که درباره خدا کردم و از مسخره کنان بودم.    

 304.بوی زننده گوشت را از کودکان بشوئید که شیطان آنرا می بوید و کودک در خواب می ترسد علاوه که دو فرشته نویسنده اعمال از آن اذیت میشوند.

 305.نخستین نگاه به زن نامحرم ( که چشم بیفتد ) مانعی ندارد از فتنه بپرهیزید و دوباره نگاه نکنید.

 306.شرابخوار مانند بت پرست از دنیا رود.حجر بن عدی پرسید شرابخوار کیست : فرمود : آنکه هر وقت پیدا کرد بخورد.

307.هرکه نوشابه مست کننده بنوشد چهل روز نمازش قبول نیست.

 308.هرکس به منظور عیبجوئی و آبروریزی سخنی به مسلمانی بگوید خدا او را در چرکی که از بدن زنان زناکار آید حبس کند تا از عهده جواب بر آید.

309.دو مرد زیر یک لحاف نخوابند اگر خوابیدند باید تادیب شوند.

310.کدو بخورید که قوای دماغی را زیاد میکند پیغمبر (ص) به کدو علاقه داشت.

311.قبل و بعد غذا ترنج بخورید آل محمد چنین میکنند.

312.گلابی قلب را جلا میبخشد و دردهای داخلی را تسکین می دهد.

313.چون کسی به نماز ایستد ابلیس از روی حسد به او بنگرد چون می بیند نعمت خدا ( سراپای ) او را فرا گرفته.

314.بدترین کارها بدعتهای تازه است و بهترین کارها آن است که خدا از آن راضی باشد.

315.هرکه دنیا پرستد و آنرا بر آخرت مقدم دارد عاقبتش وخیم است.   

316.آب را به جای بوی خوش بکار برید.

317.هرکه به داده خدا رضا دهد و راضی باشد تنش آسایش یابد.

318.آنکه زندگی را در کارهائی که موجب دوری از خداست بگذراند زیان کرده.

319.اگر نماز گزار بداند چه جلالی از جانب خدا او را فرا گرفته دوست ندارد هرگز سر از سجده بردارد.

320.مبادا کار خیر را تاخیر اندازید تا بتوانید در انجامش پیشدستی کنید.

321.آن رزقی که مقدر است با ضعف و ناتوانی هم میرسد و آن بلائی که تقدیر شده چاره ندارد.

322.امر به معروف و نهی از منکر کنید و در مصیبت صابر باشید.

323.چراغ مومن معرفت ما است بدترین کور کسی است که فضائل ما را نبیند و بی جرم و گناه با ما دشمنی ورزد صرفا برای اینکه ما او را به حق دعوت میکنیم و دیگران به فتنه و دنیا بیچاره دنیا و فتنه را میگزیند و نسبت به ما بیزاری میجوید و دشمنی میکند.

324.پرچم حق به دست ما است هرکه به آن پناه برد سایه بر سرش افکند هرکه به جانب آن شتابد رستگار شود هرکه تخلف جوید هلاک گردد هرکه از آن جدا شود سقوط کند و هرکس بدان چنگ زند نجات یابد.

325.من سالار مومنانم و مال سالار ستمگران.

326.به خدا جز مومن مرا دوست ندارد و جز منافق با من دشمنی نورزد.

327.هنگام ملاقات برادران مصافحه کنید و با خوشروئی و خرمی با هم مواجه شوید تا چون جدا شوید گناهانتان بریزد.

328.چون یکی عطسه کند بگوئید : یر حمکم الله او هم جواب دهد  : یغفرالله لکم و یرحمکم خدا فرموده : چون به شما درود گویند بهتر از آن جواب دهید یا همان را باز گوئید.

329.با دشمن دست بده و مصاحفه کن ولو او مایل نباشد این دستور خداست در قرآن فرموده : بدی را به بهترین وجه از خود بگردان آنگاه کسی که بینتان دشمنی بوده چون دوستی مهربان خواهد شد اما این رویه را جز مردان صابر و صاحبان بهره فراوان به کار نبندند.

330.کیفری بالاتر از این برای دشمن نیست که درباره او فرمان خدا را اطاعت کنی (و مرتکب گناهی نشوی) این بس که بینی دشمن بمعصیت خدا مشغول است.

331.دنیا دست به دست میگردد تو به نیکوترین وجه به دنبال بهره خویش باش تا نوبتت برسد.

332.مومن بیدار و مترصد و بیمناک است همیشه منتظر یکی از دو خیر است ( یا وصول به رحمت الهی در آخرت یا بهره مندی از لطف او در دنیا ) از بلائی که مجازات گناه او است میترسد و به رحمت خدا امید وار است.

333.مومن از بیم و امید خالی نیست از کرده های خود بیمناک است از وعده های خدا غافل نیست و از تهدیدهای او ایمنی ندارد.

334.شما آباد کنندگان زمین اید خدا شما را جانشین امتهای گذشته کرده تا معلوم دارد چه میکنید؟ در کارهائی که خدا می بیند مراقب او باشید.

335.از شاهراه خارج نشوید مبادا دیگران بجای شما آنرا بپیمایند.

336.هرکه عقلش کامل باشد نیک رفتار و دین نگهدار است.

337.برای رسیدن به آمرزش پروردگار و بهشتی که به پهنای آسمانها و زمین است سبقت گیرید که جز بوسیله تقوی به آن نمیرسید.

338.هرکس شیفته گناه شود از یاد خدا بی خبر ماند.

339.هرکه از پیشوای بر حق دریافت وظیفه نکند خدا شیطانی بر او بگمارد که دست از او بر ندارد.

 340.چرا مخالفان شما در گمراهی خود بصیرترند و در بذل ما سخاوتمندتر؟!این نیست جز برای اینکه شما به زندگی پست دنیا ساخته اید بظلم و ستم تن داده اید و بی ارزش دنیا بخل می ورزید در آنچه مایه عزت و سعادت و غلبه بر دشمن است کوتاهی و قصور دارید.نه از خدا شرم میکنید و نه به فکر خویشتن اید.

341.هر روز ستمی تازه میکشید و از خواب گران سربر نمیدارید و سستی شما تمام نمیشود.

342.نمی بینید! دین و دیار شما روز به روز فرسوده تر میشود و بغفلت میگذرانید؟ خدا به شما فرموده : ستمکاران را به پشتیبانی نگیرید که آتش شما را فرا گیرد و جز خدا یاوری ندارید و کسی به یاری شما بر نخیرد.

343. بچه ها را در شکم مادر نامگذاری کنید اگر نمیدانید پسر است یا دختر دو نام بر او بگذارید چه اگر سقط شود و نامی نداشته باشد در قیامت از پدر مواخذه کند پیغمبر (ص) جنین زهرا ص را پیش از تولد محسن نامید.

344.ایستاده آب نخورید که باعث درد بی درمان است مگر اینکه خدا علاج کند.

345.چون سوار چهارپا شوید نام خدا برید : بگوئید سبحان الذی سخر لنا هذا و ما کناله مقرنین و انا الی ربنا لمنقلبون.

346.هنگام حرکت برای سفر بگوئید : اللهم انت الصاحب فی السفر و الحامل علی الظهر و الخلیفه فی الاهل و المال و الولد.

347.چون در منزلی فرود آئید بگویید : اللهم انزلنا منز لامبارکاوانت خیر المنزلین.

348.چون برای خرید جنس به بازار روید بگوئید : اشهد ان لااله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله اللهم انی اعوذ بک من صفقه خاسره و یمین فاجره و اعوذبک من بوار الایم.

349.کسی که پس از نمازی به انتظار وقت نماز دیگر در مسجد بنشیند زوار خدا محسوب میشود و بر خدا لازم است که زوارش را احترام کند و حاجتش را بر آورد.

350.آنکه به سفر حج یا عمره میرود مهمان خدا است و بر خدا لازم است که مهمانش را گرامی دارد و مشمول عفو خود قرار دهد.

351.هرکه به کودک بی خبری شراب دهد که مستش کند خدا او را در چرک بدن زنان زناکار حبس کند تا از عهده جواب این جنایت برآید.

352.صدقه برای مومن سپر بزرگی است در برابر آتش و برای کافر مانع اتلاف مال است در دنیا عوض میگیرد مانع بلا است و در آخرت نصیبی ندارد.

353.دوزخیان را زبان در آتش افکنده.

354.نوریان را زبان نورانی کرده زبان را نگه دارید و به ذکر خدا مشغولش کنید.

355.پلیدترین کارها آنست که گمراهی آورد و بهترین دست رنج کار خیر است.

356.از صورتگری بپرهیزید که روز قیامت بازخواست کنند.

357.اگر کسی خار و خاشاکی از تو دور کرد بگو خدا آچه را نمیپسندی از تو دور کند.

358.اگر موقع بیرون آمدن از حمام برادرت گفت گوارا باد آب گرم ( عافیت باشد ) بگو : آسوده خاطر باشی.

359.اگر گفت درود خدا بر تو بگو درود خدا بر تو جایت بهشت باشد.

360.در راه قضای حاجت نکن.

361.تقاضا بعد از مدح و ثنا است اول مدح خدا گوئید بعد حاجت خواهید.

362.ای دعا کننده مطلب حرام و نشدنی درخواست مکن.

363.اگر خواستید میلاد پسری را به پدر تبریک گویید بگوئید خدا این موهبت را مبارک کند او را نیرومند کند و احسان وی را قسمت تو نماید.

364.چون کسی از مکه بازگردد میان چشمانش را ببوس که به خانه خدا افتاده دهانش را بوسه ده که با آن حجرالاسود را بوسیده که پیغمبر (ص) هم بر آن بوسه زده پیشانی و صورتش را ببوس برای عرض تبریک بگو خدا حجت را قبول کند بر کوششت ترحم فرماید آنچه خرج کردی عوض دهد این سفر را آخرین زیارتت قرار ندهد.

365.از فرومایگان بترسید اینها مردمی هستند که از خدا نمیترسند کشندگان پیمبران و دشمنان ما در این طبقه اند.

366.خداوند متعال توجهی به زمین کرد و ما را انتخاب فرمود و برای ما هم شیعیانی گزید که ما را یاری کنند در شادی ما شاد باشند و در اندوه ما غمگین و مال و جانشان را در راه ما دریغ ندارند اینها از ما هستند و ما از اینهائیم.

367.هر یک از شیعیان ما که عملی بر خلاف دستور ما انجام دهد پیش از مرگ بلائی به جان یا مال یا اولادش برسد که از گناه پاک و هنگام لقای پروردگار گناهی نداشته باشد اگر باز چیزی مانده باشد در دم مرگ بر او سخت گیرند تا آمرزیده شود.

 368.شیعیان ما چون بمیرند صدیق و شهید در شمار آیند چه ولایت ما را تصدیق کرده اند و در راه ما برای خدا و رسول دوستی و دشمنی کرده اند خدا فرموده : ( آنها که به خدا و پیغمبر ایمان آرند آنان نزد خدا صدیقان ( راستی پیشه گان ) و شهیدان اند و اجر و نور خویش دارند )

 369.بنی اسرائیل هفتادو دو فرقه شدند این امت هفتادو سه فرقه شوند و تنها یک فرقه بهشتی اند.

 370.هرکه سر ما را فاش کند خدا ( حرارت ) آهن را به او بچشاند.

371.نوزاد را روز هفتم ختنه کنید از سرما و گرما هم نترسید چه آنکه ختنه پاک کننده بدن است.

372.و زمین از بول ختنه نشده به خدا می نالد.

373.مستی چهارگونه است مستی شراب مستی ثروت مستی خواب و مستی سلطنت

374.هنگام خواب دست راست زیر گونه راست نهید کسی نمیداند از خواب برمیخیزد یا نه.

375.من دوست دارم مومن پانزده روز یک بار نوره بکشد.

376.ماهی کم بخورید که بدن را آب میکند بلغم را زیاد و خون را غلیظ مینماید.

377.سر کشیدن شیر ، خوردن شیر درمان هر دردی است بجز مرگ.

378.انار را با پیه آن بخورید که معده را دباغی میکند.

379.هر دانه انار که در معده قرار گیرد تا چهل شب دل را زنده کند و جان را از امراض امان بخشد و وسوسه شیطان را براند.

380.سرکه نان خورش خوبی است صفرا بر و حیات بخش قلب است.

381.کاسنی بخورید که در هر صبحگاه قطره ای شبنم بهشتی بر برگ آن مینشیند.

382.آب باران بخورید که بدن را پاک کند و مرض را براند خدا فرموده : ( از آسمان باران فرود آورد تا شما را پاک کند و آلودگی شیطان را از جانتان دور کند و دلها را محکم و قدمها را استوار نماید)

383.سیاه دانه دوای هر دردی است مگر زهر آگین باشد.

384.گوشت گاو درد است.

385.و شیرش دوا

386.و روغنش شفا

387.برای زن آبستن دوا و غذایی بهتر از خرمای تازه نیست خدای متعال به مریم فرمود : ( درخت خرما را به جانب خود تکان ده خرمای تازه برایت فرو ریزد بخور و بنوش و چشم روشن دار )

388.با خرما کام نوزادان را بردارید پیغمبر (ص) با حسن و حسین (ع) چنین کرد.

389.چون کسی اراده کند با زن خود بیامیزد شتاب نکند زنان هم کارهائی دارند.

390.اگر کسی زن بیگانه ای دید که از او خوشش آمد بازن خویش همبستر شود که او هم خواسته او را دارد مبادا شیطان را بدل راه دهد چشم از نامحرم بگراند.

391.اگر زن ندارد دو رکعت نماز بگزارد و بسیار شکر خدا کند و صلوات بر پیغمبرص فرستد سپس از فضل خدا طلب کند البته از رافت و مهربانی خود بی نیازش کند.

392.هنگام مباشرت با زن سخن کوتاه کنید که موجب گنگی ( فرزند ) است.

393.کسی بداخل فرج همسرش نگاه نکند ممکن است چیز ناپسندی به بیند علاوه باعث کوری ( فرزند ) است.

394.هنگام جماع بگویید : اللهم انی استحلک فرجها بامرک و قبلتها بامانتک فان قضیت لی منها ولدافا جعله ذکر اسویا و لا تجعل للشیطان فیه نصیبا و لا شریکا.

395.اماله یکی از چهار درمان است پیغمبر (ص) فرمود : بهترین دارو اماله است شکم را بزرگ کند درد درون را برطرف نماید و بدن را نیرو دهد.

396.با بنفشه انفیه بسازید.

397.حجامت را از دست ندهید.

398.اول و نیمه ماه جماع نکنید که شیطان در فرزند شرکت میکند.

399.از نوره کشیدن و حجامت چهارشنبه اجتناب کنید که چهارشنه روز نحس دائمی است و جهنم آنروز خلق شده.

400.در روز جمعه ساعتی است که هرکه حجامت کند بمیرد.

( کتاب نصایح باب چهارصد از صفحه 373 تا 404 )


[ پنجشنبه 17 شهریور 1390 ] [ 12:51 ب.ظ ] [ ناصر طاهری ]
درباره وبلاگ

ناصرطاهری هستم مدیریت مجموعه نماسازان سازه گستر
امیدوارم مطالب مندرج در وبلاگ مورد رضایت عاشقان و محبان حضرتش قرارگیرد
نویسندگان
اخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :